Zasady potrąceń komorniczych na umowie o pracę

Witam Państwa!

W kolejnych wpisach będę poruszała tematy trudne, ale ważne – mianowicie tematy zajęć komorniczych. Dziś opiszę zasady potrąceń w przypadku, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę.

Jest takie powszechne utarte przekonanie o tym, iż komornicy działają bezkompromisowo i zupełnie bez skrupułów. Jednakże warto zawsze pamiętać, że zakres ich kompetencji jest ściśle regulowany przez prawo.  To oznacza, że komornik nie może dowolnie wybierać, co zostanie zajęte w poczet spłaty długu. Co więcej tez warto sobie uświadomić, że aby doszło do zajęcia komorniczego musiało zadziać się wiele innych kwestii w tym przede wszystkim przedsądowa polubowna próba rozwiązania problemu, możliwość negocjacji spłaty długu na raty itp. W każdym bowiem sporze istnieją dwie strony i dopiero kiedy tradycyjne metody nie wystarczają, ostatnią deską ratunku wierzyciela jest komornik. Wkracza on wtedy jako gwarant wykonania wyroku sądowego i ostateczna szansa na odzyskanie pieniędzy.

Aby w ogóle mogło dojść do postępowania egzekucyjnego, sąd musi wydać wyrok opatrzony klauzulą wykonalności (może być nadana na orzeczenie sądowe, ale także na akt notarialny). Wtedy to wierzyciel może udać się do komornika i wnieść pismo o wszczęciu egzekucji. Ma również prawo określić sposób wyegzekwowania samego długu. Z mojego doświadczenia wynika, że cała procedura   trwa zwykle około 2 lat.   Jeśli zatem mamy kontakt z komornikiem oznacza to, że zmarnowaliśmy te 2 lata na to by uniknąć tego spotkania.

Oczywiście sam dłużnik zostaje powiadomiony o wszczęciu egzekucji, za pomocą listu poleconego. Jeśli takiego zawiadomienia o wszczęciu egzekucji nie odbierzemy na czas, to niestety nasza sytuacja i tak nie ulegnie zmianie. Ukrywanie się czy unikanie kontaktu działa tylko na naszą niekorzyść, a komornik i tak zajmie nasz majątek.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to minimalna pula środków pieniężnych, która musi pozostać nietknięta na koncie dłużnika. Komornik nie może bowiem „wyczyścić” komuś rachunku do zera.

Ile może zabrać komornik z pensji (wynagrodzenia za pracę) w 2022 roku?

. Zatem ile może zabrać komornik z wypłaty w toku egzekucji? Kwota wolna od zajęcia komorniczego, która jest równa stawce minimalnego wynagrodzenia i wynosi w 2022 roku 3010 zł brutto. Na wysokość kwoty wolnej nie ma wpływu ilość egzekucji komorniczych.

Aktualnie kwota wynagrodzenia minimalnego za pracę netto „na rękę” jaka wolna jest od egzekucji komorniczej wynosi dokładnie 2.363,56 zł.

Poniżej zestawienie przykładowych potrąceń:

Wynagrodzenie brutto  Wynagrodzenie netto                      Komornik zabierze

4.000 zł                             3.022 zł                                                               658 zł

6.000 zł                             4.318 zł                                                              1.954 zł

8.000 zł                               5.730 zł                                                             2.865 zł

10.000 zł                            6.937 zł                                                            3.468,50 zł.

Jeżeli zarabiamy wyłącznie minimalne wynagrodzenie, to komornik nie może zająć nam z niego ani grosza. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek – dłużnicy mający zaległe świadczenia alimentacyjne.

Należy również pamiętać, że komornika sądowego obowiązuje limit zajęcia komorniczego, który dla osób pracujących na pełny etat wynosi 50% otrzymywanego wynagrodzenia. W związku z powyższym, dłużnik zatrudniony na umowę o pracę, może mieć zajęte rzeczywiste 50% wynagrodzenia dopiero, gdy zarabia co najmniej 5.800 zł brutto albo więcej. Jeśli zarabia mniej, to wysokość zajęcia zawsze będzie mniejsza niż ustawowe 50%. Wszystko wynika z treści art. 87 (1) ustawy kodeks pracy.

Część etatu a zajęcie komornicze. Jak to wygląda?

A co, jeśli pracownik wykonuje pracę na część etatu? W takiej sytuacji zajęcie zostaje proporcjonalnie zmniejszone. Jeśli więc pracownik wykonuje pracę na 3/4 etatu to kwota minimalnego zajęcia zmniejsza się o 3/4. Jeśli praca wykonywana jest na 1/2 etatu to wówczas zmniejszeniu ulega kwota minimalna od zajęcia o współczynnik 1/2 i tak dalej.

Jak wygląda sytuacja w przypadku alimentów?

W przypadku długów alimentacyjnych limit kwoty wolnej od potrąceń jest niższy i wynosi 40% kwoty uzyskiwanego wynagrodzenia. Ustawodawca postanowił w ten sposób zabezpieczyć interesy dzieci, dla których nawet niewielkie kwoty uzyskiwane w toku egzekucji mogą mieć zasadnicze znaczenie. Dlatego też nie ma tutaj zastosowania zasada, wedle której wolna od egzekucji jest kwota minimalnego wynagrodzenia.  Zatem ile może zabrać komornik z wypłaty za niezapłacone alimenty? Komornik może zająć takiemu dłużnikowi 60% wynagrodzenia. W przypadku umowy o pracę za „minimalną krajową” kwota wolna od zajęcia nie niższa 945,42 zł netto.

Ale uczestnictwo komornika w naszym życiu wiąże się z kolejną oczywistością związaną z tym, że nie pracuje On za darmo. Ponieważ dopuściliśmy do tego momentu i zaprosiliśmy do naszego życia – oprócz tego, że musimy potulnie znosić jego bolesną obecność w naszym wynagrodzeniu – za tą obecność będziemy musieli płacić dodatkowo.

O kosztach egzekucji opowiem za dwa tygodnie.

Na zakończenie – do znudzenia: zadłużenie to proces, który trwa często latami.  Zawsze można znaleźć rozwiązanie, jeśli szybko uchwyci się ten moment, który wskazuje na to że nie panujemy nad tym co się dzieje. Można negocjować, rozmawiać, układać plan restrukturyzacyjny, ogłosić upadłość. Jest wiele rozwiązań i pomysłów. Najgorsze co możemy zrobić – to czekać nie robiąc nic myśląc „jakoś to będzie”. Zapewniam, że nie. Komornik to często grabarz naszych marzeń, planów, możliwości rozwoju i szczęśliwego świadomego życia. Z tym że to nie jest to wina komornika.

   Joanna Świątek – Wojnarowska prawnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.