Drodzy Państwo! Lato w pełni, zaczyna się Finał Regat, a Fundacja Ludzkie Sprawy w pracy. Pomimo sezonu wakacyjnego wielu z Was wybrało ten czas by uporządkować swoje sprawy. Poradnia Obywatelska w ramach zadania Świadomy Obywatel w tych porządkach pomaga z ochotą. Zarówno prawnik jak i finansista mają pełne ręce roboty co cieszy bo nie ma nic gorszego jak poczucie że robi się rzeczy nikomu nie przydatne prawda ?

W sezonie letnim coraz częściej rozmawiamy z osobami którzy przyjechali do Nas ze Wschodu. Jak podaje portal ONETpl tylko w województwie zachodniopomorskim legalnie pracuje obecnie ok. 57 tysięcy obywateli Ukrainy. Nieoficjalnie mówi się, że trzy razy tyle zatrudnionych jest niezgodnie z prawem. Dlaczego polskim firmom bardziej opłaca się zatrudniać obywateli Ukrainy niż Polaków? – Pracują ciężej często za mniejszą stawkę – mówią przedsiębiorcy.

Jak alarmują specjaliści, na szczecińskim i zachodniopomorskim rynku pracy sytuacja jest bardzo trudna. Co zaskakujące, nie chodzi jednak o brak wakatów, a osób, które można zatrudnić. – W Zachodniopomorskiem zatrudnionych legalnie jest obecnie 57 tysięcy obywateli Ukrainy – mówi Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej. – Gdyby oni wyjechali dalej na zachód, sytuacja byłaby dramatyczna – dodaje.

Obecnie w samym Szczecinie stopa bezrobocia wynosi 4,8 proc., a w samym Świnoujściu – jak oceniają specjaliści – brakuje ponad 3,5 tysiąca pracowników. To sprzyja zatrudnianiu cudzoziemców. Według nieoficjalnych danych w województwie zachodniopomorskim nielegalnie zatrudnionych jest ponad 150 tysięcy Ukraińców. Najczęściej są to zakłady przetwórstwa, produkcyjne, ale także małe firmy i sklepy. Tu, jak przyznają w anonimowej rozmowie przedsiębiorcy, częstym czynnikiem jest cena.

Ci z Nich którzy trafili do poradni walczą o to by żyć godnie. Trudność sprawia im zarówno poruszanie się w gąszczu przepisów, ale też często przeszkadza proza życia jak choćby nauka języka polskiego czy też zwykła ludzka podłość wykorzystująca Ich niewiedzę. Poniżej dwa linki do podstawowych informacji o pobycie w Naszym Kraju. Po więcej – zapraszamy do Fundacji.

Krótkoterminowa-praca-w-Polsce

Короткострокова робота у Польщі

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.