Egzekucja komornicza – zajęcie konta bankowego

 Dzień dobry. Dziś kontynuuję wątek związany z egzekucją komorniczą i przedstawię Państwu zasady jakie są związane z dotkliwą formą egzekucji – mianowicie z zajęciem konta bankowego.

Blokady konta bankowego komornik dokonuje w prosty sposób i pomimo wielu krążących opowieści o tym że można przed tym się ustrzec kierując się np. wyborem banku – są to opowieści „ z mchu i paproci „ jedynie.

Przejęcie środków dłużnika jest przeprowadzone na odległość poprzez blokadę dostępu  do zajętych środków na koncie bankowym. Bank jest o tym fakcie powiadamiany i nie ma możliwości obsłużyć takiego dłużnika – dotyczy to kwoty zajętej przez komornika.  To komornik decyduje o tym które wpływy z rachunku wypłaci dłużnikowi , a które przejmie na poczet spłaty długów . Oczywiście jest on ograniczony przepisami prawnymi i podlega pewnym ograniczeniom. 

Jaka  jest zatem kwota jaką komornik może zająć  a jaką musi pozostawić  do dyspozycji dłużnika ?

Komornik zobowiązany jest do pozostawienia do dyspozycji dłużnika  równowartości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku. Zatem w chwili obecnej jest to kwota 2257,5 zł .

 Każdą kwotę będącą nadwyżką komornik może zająć o ile środki te nie zaliczają się doświadczeń wyłączonych z egzekucji komorniczej – o czym jeszcze wspomnę.  Co istotne – jeśli na rachunku dłużnika pojawi się w danym miesiącu kwota mniejsza od tej która jest określana jako wolna od zajęcia – komornik nie ma prawa do zajęcia żadnych pieniędzy. 

Zasada ta dotyczy wszystkich sytuacji poza jedną – w przypadku dłużników alimentacyjnych nie ma żadnych ulg i nie podlegają one ochronie. W takim przypadku komornika zajmie 100 % środków jakie znajdują się na koncie i po uregulowaniu długu zwolni konto bankowe. 

 Czego komorni nie może zająć :

500 +, alimentów, świadczeń 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.