Alimenty są zazwyczaj przyznawane w celu utrzymania dziecka po rozwodzie rodziców. Jednak prawo rodzinne chroni rodziny na szerszym poziomie i w niekiedy to dzieci mogą być sądownie zobligowane do płacenia alimentów na rzecz rodzica. Dowiedz się, jak może dojść do takiej sytuacji i przyznania przez sąd świadczenia oraz jakie czynniki wpływają na jego wysokość.

Dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów na rzecz rodziców, gdy ci znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie otrzymują alimentów od byłych małżonków. W takich przypadkach rodzic nie jest w stanie samodzielnie zaradzić swojej sytuacji, np. poprzez podjęcie pracy lub otrzymanie renty. 

Ponadto, osoba ubiegająca się o alimenty musi być pozbawiona majątku, który pozwoliłby jej na samodzielne utrzymanie. Nie można też oczekiwać, że rodzic sprzeda swoje mieszkanie czy samochód, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Zazwyczaj obowiązek płacenia alimentów dotyczy rodziców w podeszłym wieku lub chorych, ale w rzeczywistości różne sytuacje życiowe mogą prowadzić do trudności finansowych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Czy ilość potomstwa ma wpływ na podział alimentów?

Wiadomo, że alimenty dla rodziców są możliwe, ale co w przypadku, gdy dana osoba ma więcej niż jedno dziecko? W takim wypadku obowiązek alimentacyjny dotyczy wszystkich pełnoletnich potomków, w zależności od ich sytuacji materialnej. Im więcej zarabia dziecko, tym więcej będzie musiało wpłacić na alimenty. 

Kwota potrzebna do zapewnienia utrzymania rodzica nie jest więc podzielona równo między dzieci. Każde z nich może być zobowiązane do zapłaty różnej sumy. Podczas podziału alimentów brane pod uwagę są takie czynniki, jak wiek, wykształcenie i zarobki dzieci. Obowiązek alimentacyjny ma zapewnić godziwy byt najbliższym członkom rodziny, ale jednocześnie nie powinien prowadzić do trudności w utrzymaniu samego zobowiązanego dziecka.

Jakie kroki trzeba podjąć, aby uzyskać alimenty od dziecka?

Rodzic może uzyskać alimenty od dziecka po spełnieniu odpowiednich warunków, jeśli niedostatek finansowy jest spowodowany przez okoliczności niezależne od niego. W takim przypadku rodzic musi wystąpić z pozwem do sądu właściwego dla swojego lub dziecka miejsca zamieszkania. W dokumencie procesowym należy podać dane stron oraz dokładnie określić swoje roszczenie (czyli żądanie alimentów) i uzasadnić je. Konieczne jest też podanie konkretnej kwoty alimentów, której się dochodzi, oraz wymienienie i uzasadnienie wszystkich kosztów utrzymania.

Nie można zapominać o podaniu argumentów uzasadniających brak możliwości samodzielnego utrzymania się. Ważne, aby opisać nie tylko swoje dochody, ale również przyczyny, które uniemożliwiają podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji finansowej. Twierdzenia muszą być poparte rzetelnymi dowodami, takimi jak dokumenty. Pozwy bez przedstawienia chociażby prowizorycznego spisu majątku i indywidualnej sytuacji rodzinnej rzadko są rozpatrywane przez sąd.

Osoba występująca o zasądzenie alimentów od dziecka nie musi ponosić kosztów opłaty od pozwu – może skorzystać z ustawowego zwolnienia z tej opłaty.

Jeśli, zostanę pozwany o alimenty to czy mogę się odwołać?

Jeśli rodzic pozwał Cię o alimenty, być może zastanawiasz się, czy istnieje sposób na uniknięcie tego zobowiązania. Każda sytuacja rodzinna jest inna. Jeśli ustalisz, że żądanie alimentów jest nieuzasadnione, np. ze względu na posiadanie przez rodzica wystarczających środków do utrzymania, możesz zostać zwolniony z tego obowiązku. Po otrzymaniu pozwu od rodzica, sprawdź, czy spełnił on wymogi wskazane powyżej. Jeśli nie udowodnił swoich racji lub jeśli widzisz, że podane argumenty mogą być nieuczciwe, walcz o swoje prawa.

Broniąc się w sprawie o alimenty na rzecz rodzica, nie jest łatwo. Nie zmarnuj swojej szansy i zastanów się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalnego adwokata. Kancelaria specjalizująca się w prawie rodzinnym pomoże Ci przejść przez skomplikowane procedury i zapewni korzystne rozstrzygnięcie.

Czy przy zasądzaniu alimentów sąd bierze pod uwagę stosunki rodzinne?

Decydując o zasądzeniu alimentów, sąd bierze pod uwagę nie tylko niedostatek rodzica i sytuację materialną dziecka, ale również kwestie związane z współżyciem społecznym. Może zdarzyć się, że wnioskowanie o comiesięczne wsparcie nie będzie uzasadnione ze względu na relacje rodzinne.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakich okolicznościach sąd odrzucił powództwo o alimenty. Natomiast jest kilka powodów branych pod uwagę przez sąd na korzyść pozwanego:

  • dziecko zostało porzucone w młodym wieku,
  • rodzic nie wykazywał zainteresowania dzieckiem, brak kontaktu,
  • rodzic dopuścił się krzywdzących czynów na dziecku (znęcanie)
  • nieodpowiednia opieka nad dzieckiem złe praktyki wychowawcze
  • rodzic nie płacił alimentów na rzecz dziecka, kiedy były zasądzone

Pozew o alimenty na rzecz rodzica jest możliwy, natomiast nie zawsze jest uzasadniony i sprawa może zakończyć się na korzyść pozwanego. Broń własnych argumentów. 

 

 

                   Joanna Świątek – Wojnarowska  prawnik 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.