Dzień dobry,

Dziś opowiem Państwu w paru słowach o nowoczesnym życiowym „ ułatwiaczu” mianowicie o profilu zaufanym .Profil zaufany jest sprytnym narzędziem, które pozwala Ci potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Każdy z nas ma prawo do założenia jednego profilu zaufanego. Co za tym idzie, podpis złożony w ramach profilu zaufanego jest równie wiążący, jak ten odręczny. Za sprawą profilu zaufanego możesz szybko kontaktować się z urzędami i innymi organami administracji. Tam już tylko kilka kliknięć dzieli Cię od wysyłania wniosków, skarg, odwołań i wielu innych funkcji – bez wychodzenia z domu. Posiadanie profilu zaufanego jest szczególnie przydatne dla osób, które nie lubią tracić czasu w kolejkach. Również dziś, w czasie pandemii koronawirusa , załatwianie spraw urzędowych przez internet wydaje się idealnym rozwiązaniem. 

 Profil zaufany jest użyteczny na  wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są  m.in.: 

– Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — na przykład złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosisz urodzenie dziecka, złożysz odwołanie od decyzji administracyjnej,
– Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — na przykład możesz tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
– Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — na przykład możesz tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

– Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – na którym znajdziemy nasze wizyty lekarskie, recepty – także długoterminowe, bez konieczności posiadania wersji papierowej.

Dzięki Profilowi Zaufanemu będziesz zatem  mógł bez wychodzenia z domu załatwić szereg innych spraw urzędowych tj:

– złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego;

– sprawdzisz, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru;

– sprawdzisz swoje punkty karne;

– złożysz wniosek o świadczenie 500+;

– złożysz deklaracje podatkowe PIT-WZ, PIT-OP, PIT-37 i PIT-38 na portalu podatkowym;

wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;

– Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej;

– wyślesz pismo do podmiotu publicznego

… i zrobisz wiele, wiele innych czynności, które wymagają potwierdzenia tożsamości lub złożenia osobistego podpisu. Będą to na przykład różnego rodzaju wnioski, odwołania, a nawet deklaracje podatkowe. W sumie za sprawą profilu zaufanego załatwisz około 200 spraw, a ta liczba ciągle rośnie! Założenie profilu zaufanego to nic trudnego! Wystarczy zalogować się na stronie za pośrednictwem konta bankowego. Ten sposób jest w pełni bezpieczny, ponieważ jesteś jedynym dysponentem swojego konta w banku i nie masz możliwości oszukania systemu. Jeśli jednak Twój bank nie znajduje się na odpowiedniej liście, możesz złożyć wniosek o założenie profilu zaufanego i osobiście potwierdzić swoją tożsamość w jednym z ponad 2 tysięcy punktów.

 Czy warto założyć profil zaufany ?odpowiedź nasuwa się sama – warto. Dzięki profilowi zaufanemu załatwisz wszystkie sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, bez czekania w kolejce i bez zbędnego stresu. Dodatkowo założenie profilu zaufanego nic nie kosztuje!  

 Wszystkiego Najłatwiejszego !

   Joanna Świątek – Wojnarowska prawnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.