Telefon:
+48 505-450-914
Lokalizacja:
pl. Hołdu Pruskiego 8
70-550 Szczecin

Stanowimy zespół ludzi, którzy wybrali sobie ten właśnie obszar do zagospodarowania w zakresie działań prospołecznych – szeroko rozumianą opiekę nad osobami starszymi.

Uzasadnienie tego wyboru jest tak szerokie, jak szerokie jest samo zagadnienie. Niektórzy z nas mają własne doświadczenia z zakresu opieki nad seniorami - osobami bliskimi i chcą, aby doświadczenia zdobyte „na własnej skórze” nie poszły na marne.

Inni mają wiedzę zawodową, która upoważnia ich do tego by powiedzieć – WIEM, jaki to problem i Wiem, jak można pomóc – w naszym zespole korzystamy z ogromnej wiedzy edukatora (pielęgniarki diabetologicznej), który uświadamia nas jak wielkie żniwo może uczynić zaniedbana cukrzyca i jak stosunkowo łatwo można z nią żyć do późnej starości przestrzegając odpowiednich reguł.

Mamy Specjalistę Informatyka, który widzi jak można ułatwić życie innym - pod warunkiem, że potrafimy oswoić osoby starsze z podstawowymi zasadami korzystania z dobrodziejstw nowej technologii. Wiemy, że mądre korzystanie z telefonu komórkowego przystosowanego do potrzeb takich osób czy prosty komputer z dostępem do Internetu, sprawia że można nie tylko surfować po sieci w poszukiwaniu nowych informacji, ale ułatwia po prostu codzienność wykorzystując e-zakupy z dostawą na 3 piętro, czy e-zapisy do lekarza, urzędu, aby nie czekać w długiej kolejce itp. Tak proste zdawałoby się czynności mogą wpłynąć niesamowicie na jakość życia zarówno seniora, jak i jego najbliższego otoczenia. Nie zapominamy przy tym, iż wielu młodych ludzi wyemigrowało z kraju, a depresja na bazie samotności jest chyba najsmutniejszym obrazem każdego człowieka. Zainstalowanie choćby takiego komunikatora, jak skype powoduje, że odległość i rozłąka staje się mniej bolesna i pozwala osobie starszej nadal czuć się członkiem rodziny, a niewykluczonym poza jej nawias.

Mamy również Prawnika, którego boli głowa, gdy widzi jak szybko rozwija się „przemysł” żerowania na naiwności, uczciwości i rzetelności osób starszych - dla których praktyki stosowane przez nazwijmy to wprost ludzkie hieny - są nie do wyobrażenia.

Przykładów, kogo mamy możemy podać jeszcze co najmniej kilkanaście. Ale myślę, że najważniejsze co nam przyświeca to fakt, że mamy własnych rodziców i własną świadomość. Rodziców, którzy na naszych oczach stają się coraz mniej samodzielni i coraz bardziej bezbronni. I samoświadomość, że MY TEŻ tacy będziemy.

Zatem chcemy to robić - wprowadzać nowe rozwiązania, systemy, ułatwienia. Rozwój świata, cywilizacja nieuchronnie pędzi w jednym kierunku, czy się nam to podoba czy nie. I nie chodzi o to, by to lubić lub nie lubić, zgadzać się lub nie zgadzać. Trzeba się nauczyć ten świat obsługiwać i czuć się w nim bezpiecznie. Seniorzy zaś szczególnie zasługują na pogodną, bezpieczną i zaopiekowaną Jesień Życia.

Fundacja Ludzkie Sprawy powstała w Szczecinie w grudniu 2014 roku z inicjatywy jej założycieli i Fundatorów – Joanny Świątek-Wojnarowskiej oraz Bartosza Deki, jako niezależna i samodzielna organizacja pozarządowa. Fundacja Ludzkie Sprawy jest organizacją apolityczną, neutralną światopoglądowo i niezależną. Skupiamy się na działalności statutowej i nie kierujemy się osiągnięciem zysku. Siłą naszej organizacji, która popchnęła nas do działania jest zwykła wrażliwość na problemy osób starszych, w świecie jakże często niezrozumiałym, obcym, nieprzyjaznym.

Do współpracy w naszej fundacji szybko dołączyły kolejne osoby samodzielne zawodowo, żyjące z pasją, dla których troska o jakość życia seniorów jest również bliska sercu.

Jesteśmy Fundacją młodą, dopiero stawiającą swoje pierwsze kroki.