Egzekucja komornicza – zajęcie konta bankowego
Dzień dobry. Dziś kontynuuję wątek związany z egzekucją komorniczą i przedstawię Państwu zasady jakie są związane z dotkliwą formą egzekucji – mianowicie z zajęciem konta bankowego.
Blokady konta bankowego komornik dokonuje w prosty sposób i pomimo wielu krążących opowieści o tym że można przed tym się ustrzec kierując się np. wyborem banku – są to opowieści „ z mchu i paproci „ jedynie.
Przejęcie środków dłużnika jest przeprowadzone na odległość poprzez blokadę dostępu do zajętych środków na koncie bankowym. Bank jest o tym fakcie powiadamiany i nie ma możliwości obsłużyć takiego dłużnika – dotyczy to kwoty zajętej przez komornika. To komornik decyduje o tym które wpływy z rachunku wypłaci dłużnikowi , a które przejmie na poczet spłaty długów . Oczywiście jest on ograniczony przepisami prawnymi i podlega pewnym ograniczeniom.
Jaka jest zatem kwota jaką komornik może zająć a jaką musi pozostawić do dyspozycji dłużnika ?
Komornik zobowiązany jest do pozostawienia do dyspozycji dłużnika równowartości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku. Zatem w chwili obecnej jest to kwota 2257,5 zł .
Każdą kwotę będącą nadwyżką komornik może zająć o ile środki te nie zaliczają się doświadczeń wyłączonych z egzekucji komorniczej – o czym jeszcze wspomnę. Co istotne – jeśli na rachunku dłużnika pojawi się w danym miesiącu kwota mniejsza od tej która jest określana jako wolna od zajęcia – komornik nie ma prawa do zajęcia żadnych pieniędzy.
Zasada ta dotyczy wszystkich sytuacji poza jedną – w przypadku dłużników alimentacyjnych nie ma żadnych ulg i nie podlegają one ochronie. W takim przypadku komornika zajmie 100 % środków jakie znajdują się na koncie i po uregulowaniu długu zwolni konto bankowe.
Czego komorni nie może zająć :
500 +, alimentów, świadczeń